top of page
  • Zdjęcie autoraTusia Travel

Nurkowanie na Zanzibarze - gdzie, z kim i ile kosztuje ?

Przylatujesz na Zanzibar, od razu wyruszasz na wycieczki, aby zwiedzić pobliskie wyspy, małpy, żółwie, plaże i jaskinie. Szybko jednak dochodzisz do wniosku, że może to dobry czas i miejsce aby spróbować czegoś nowego? Przecież leżenie nad basenem nie może trwać wiecznie :)


<Naciskasz guzik uwalniający powietrze w twojej kamizelce i w kilka sekund znajdujesz się już pod taflą wody. Wszystkie swoje problemy, negatywne myśli oraz obowiązki musisz zostawić za sobą, bo inaczej nie będzie ci dane rozkoszować się tym, co ma do zaoferowania dla nas matka natura.

Nagle zaczynasz odczuwać błogą ciszę, a w tle słychać tylko pracujące aparaty, które pozwalają nam oddychać w tym podwodnym świecie. Zaczynasz instynktownie machać nogami, na które uprzednio założyłeś płetwy. Przestajesz myśleć i nagle, zaczynasz WIDZIEĆ. Bezkres błękitnej wody wypełniający każdy najmniejszy zakamarek. Plankton, meduzy i wodorosty zaczynają tańczyć, jakby im w tle przygrywała muzyka. Za chwilę zza pleców ukazują się piękne różnokolorowe ławice małych rybek, które pod wpływem naszych gwałtownych ruchów natychmiastowo zmieniają swoją formację. Po kilku minutach, zaczynasz dostrzegać, że im bardziej skupisz oko, obiekty, które wydawałaby się niczym interesującym, zaczynają się ruszać ! Szybko dochodzisz do wniosku, że to, co widziałeś kiedyś na filmach przyrodniczych i National Geographic właśnie stało się rzeczywistością. Płyniesz naprzód, oddychasz przez powietrze w butli, a na twarzy masz maskę, jednak całkowicie o tym zapominasz bo czujesz, jakbyś znalazł się na innej planecie....>Aby zacząć swoją przygodę z nurkowaniem wcale nie musisz posiadać wyjątkowych umiejętności. Jeżeli potrafisz podczas kąpieli unosić się na powierzchni to już zdecydowanie wystarczy, do tego muszą dojść tylko szczere chęci. Od razu zaznaczę, że jedyne co musisz ze sobą mieć, aby wejść do wody to strój kąpielowy - resztę sprzętu zapewnia szkoła.


Centrum nurkowe zawiera w swojej ofercie różne pakiety:1. Pierwszym z nich jest program dla początkujących, którzy swoją przygodę z nurkowaniem chcą dopiero zacząć i nigdy wcześniej nie mieli z tym sportem do czynienia. Wszystko zaczyna się od ok. 30 min teorii w centrum, gdzie instruktor dokładnie krok po kroku zapoznaje kursantów ze sprzętem nurkowym, systemami bezpieczeństwa, komunikowaniem się pod wodą oraz najważniejszymi procedurami nurkowymi. Następnie, po części teoretycznej, udajecie się do basenu nurkowego, gdzie wykonujesz wszystkie niezbędne ćwiczenia przygotowujące do podwodnej podróży. Na tym etapie, wiesz już jak wygląda pierwsze oddychanie pod wodą oraz jak poruszać się ze sprzętem i butlą na plecach. Gdy już poczujesz się swobodnie i pewnie, ostatnim elementem programu jest wypłynięcie łodzią na Ocean Indyjski, gdzie odbędziesz swoje pierwsze prawdziwe nurkowanie na otwartej przestrzeni, do maksymalnej głębokości 10m.
2. Następna możliwość, to nurkowanie dla osób posiadających licencję OWD - (Open Water Diver) lub wyższą, którzy swoje doświadczenie zdobyli już wcześniej. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli nie nurkowałeś w przeciągu ostatnich 6 miesięcy wstecz, przed wyjściem na ocean musisz odbyć tzw. "refresh" - czyli przypomnienie podstaw nurkowych.

Tutaj już w zależności od chęci, można wybrać indywidualnie pod siebie pakiet 2, 4, 6 lub 8 nurkowań. Każde z nich odbywa się pod okiem doświadczonego instruktora, a w cenie zawarty jest cały sprzęt oraz transport.
3. Kolejną z opcji jest zrobienie kursu OWD. Składa się on z teorii w formie

e-learningu, 5 zajęć basenowych oraz 4 nurkowań w oceanie. Ukończenie szkolenia z wynikiem pozytywnym, uprawnia do nurkowania we wszystkich szkołach na całym świecie, bez uprzednich zajęć intro czy ćwiczeń w basenie. Kolejnym plusem uzyskania papierów, jest możliwość nurkowania z partnerem o takiej samej licencji lub wyższej do 18 metrów bez instruktora.


Gdzie Nurkować?

Wbrew pozorom, na Zanzibarze znajduję się dosyć sporo bardzo ciekawych miejsc do nurkowania, które pozwolę sobie wymienić poniżej :

- Jambiani lagoon : od 5 do 20m głębokości

- Cement Wall : od 5 do 50 m

- Sau Inn Garden : od 5 do 15m

oraz

Powoni North; Powoni Hill; Powoni South; Powoni Cave; Napoleon Wall; Giant Grouper Wall; Pale Pale Reef; Cuipis Garden; Blue Wall i wiele innych.


Ważne info:*Należy pamiętać, aby wasze nurkowanie zawsze odbywało się poprzez profesjonalną szkołę nurkową, która przestrzega wszelkich zasad bezpieczeństwa, posiada sprawny sprzęt oraz doświadczonych i licencjonowanych instruktorów.

*Przed każdym rozpoczęciem kursu należy wypełnić kwestionariusz dotyczący aktualnego stanu zdrowia oraz potwierdzenie braku przeciwwskazań medycznych do nurkowania.


Wszelkie informacje zawarte w tym poście zaczerpnęłam ze szkoły nurkowej Pilipili Dive Center Zanzibar i oparte są na moich prywatnych doświadczeniach, które zdobyłam nurkując od dziecka.


Na koniec, chciałabym jeszcze nadmienić, że życie podwodne w dzisiejszych czasach jest poważnie zagrożone. Szacuje się, że z powodu ocieplenia, zakwaszenia i zanieczyszczenia oceanów do 2100 roku mogą zostać zniszczone praktycznie wszystkie rafy koralowe, a z powodu przełowienia, do 2050 roku mogą wyginąć wszystkie ryby żyjące w morzach i oceanach. Dlatego też nie pozostaje nam nic innego jak tylko spieszyć się i podziwiać to niesamowite i niecodzienne piękno jakie żyje pod wodą i zacząć świadomie dbać o środowisko i planetę, która oferuję nam takie skarby.


Wspomniane centrum nurkowe, z którego usług stale korzystam, znajduję się przy obiekcie Uhuru by Pilipili w Jambiani na Zanzibarze i jest czynne cały rok.

Poniżej pozwolę sobie wkleić ich aktualny cennik oraz link do strony internetowej, gdzie możecie bezpośrednio zapisać się na kurs i poczytać więcej o szkoleniach:630 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2 Post
bottom of page