top of page
  • Zdjęcie autoraTusia Travel

Jak wygląda pierwsza lekcja kitesurfingu i jak się do niej przygotować?


Pracując od 8 lat jako międzynarodowy instruktor kitesurfingu na całym świecie, nie spotkałam się jeszcze z częściej zadawanym pytaniem. Drugim z kolei jest:

"a kiedy będę już pływać?" , na które także odpowiem pod koniec tego wpisu.


Zacznijmy najpierw od tego, że jeżeli zdecydowałeś/aś się już na przygodę z tym sportem to bardzo ważnym jest, aby udać się do profesjonalistów. Aktualnie na rynku znajduje się mnóstwo szkół oferujących swoje usługi, jednak tutaj kluczem jest wybranie odpowiedniego i przede wszystkim DOŚWIADCZONEGO instruktora. Pamiętajcie, że nie każdy, kto wyczynowo lub zawodowo uprawia dany sport będzie również dobrym nauczycielem, jednak często idzie to w parze ale nie zawsze. W tej kwestii najlepiej sugerować się poleceniami innych po kursie lub po prostu wypróbować na własnej skórze. Już po pierwszej godzinie zajęć będziesz w stanie stwierdzić, czy dobrany dla Ciebie instruktor jest odpowiedni i czy to właśnie z nim chcesz kontynuować swoją przygodę. Jeżeli nie, szkółka bez żadnych problemów powinna dobrać dla Ciebie kogoś innego, chyba, że wybierasz się do z góry poleconej osoby, wtedy pierwszą zagwostkę masz z głowy.


Kitesurfing jest jedną z tych dyscyplin, gdzie bardzo ciężko jest zaplanować zajęcia z zapasem większym niż tydzień wcześniej, (mówię tu o Polsce) dlatego też nie martwcie się, gdy usłyszycie, aby na zajęcia umawiać się na bierząco lub kilka dni wcześniej, ponieważ warunki atmosferyczne potrafią zmieniać się diametralnie. Niestety w Polsce nie mamy stałego sezonu wiatrowego jak np. w Brazylii, Włoszech czy Kenii, dlatego musimy stale obserwować prognozy, zmieniające się kierunki wiatru i do nich się dostosowywać.


Jak wygląda pierwsza lekcja?

Otóż przyjęte jest, że każda lekcja kite trwa 2 h. Ze względu na bardzo obfitą ilość informacji, godzina byłaby zdecydowanie za krótka, a przy dłuższym czasie niż dwie, większość kursantów staje się rozkojarzona i nie przyswaja już nowych informacji i zaczyna popełniać sporo błędów. Jednak dla żądnych szybkiego progresu, jest możliwość odbycia takich zajęć 2x dziennie z kilku godzinną przerwą.


Pierwsza lekcja wygląda nieco inaczej niż każde kolejne zajęcia, ponieważ tutaj musimy wprowadzić kursanta we wszystkie podstawy, takie jak np: omówienie i budowa sprzętu, jego nazewnictwo, warunki wiatrowe, dobór odpowiedniego sprzętu do panujących warunków atmosferycznych, rozłożenie i podłączenie sprzętu, systemy bezpieczeństwa oraz startowanie i lądowanie latawca wraz z powszechnymi znakami używanymi w kitesurfingu. Taka teoria wprowadzająca trwa od ok. 20 do 30min.

Później przechodzimy do pierwszego sterowania latawcem w górze, w zależności od miejsca prowadzenia zajęć, instruktor może na początku pokazać Wam w jaki sposób kontrolować sterowanie latawcem na siedząco, następnie stojąco i podczas chodzenia, aż do sterowania jedną ręką ze swobodnym "uchwytem".

Aby osiągnąć prawidłowy poziom obsługi latawca, potrzebujemy znacznie więcej czasu niż jedna lekcja, ponieważ wymaga on całkowitej kontroli osoby sterującej, która musi wiedzieć, gdzie w danym momencie go ułożyć tak, aby wygenerować w nim siłę lub dawkować jego moc.

Pamiętajcie, że kitesurfing jest sportem ekstremalnym, dlatego tak ważne jest, aby uczyć się pod okiem profesjonalistów. Instruktor przez całe zajęcia towarzyszy Wam przy sterowaniu i w razie jakichkolwiek niechcianych sytuacji, natychmiastowo wyprowadza Was do pozycji wyjściowej lub daje Wam chwile przerwy od sterowania, przepinając sprzęt do siebie.

Podczas zajęć będziecie wykonywać różne ćwiczenia mające na celu usprawnienie Waszej sterowności latawcem tak, aby w każdej chwili mieć nad nim kontrolę bez względu na sytuacje na spocie* (czyli miejscu do pływania).

Tak w większości wyglądają pierwsze zajęcia, które oczywiście mogą się delikatnie różnić w zależności od Waszych umiejętności.


Pamiętajcie, że każdy jest inny i jego progres dużo zależy również od tego, czy na codzień uprawia inne sporty lub ma dobrą koordynację ruchową, dlatego też nie obawiajcie się, jeżeli nie wszystko Wam wychodzi tak jakbyście tego oczekiwali, ponieważ jest to naturalny element tego sportu, który będzie towarzyszył Wam przez cały proces nauki i dużo dłużej.Jak się przygotować?

W cenie kursu zawarty jest cały niezbędny sprzęt , którego potrzebujecie do odbycia zajęć, dlatego jedyne co będzie Wam potrzebne to kąpielówki bądź strój kąpielowy, na który ubierzecie piankę, trapez, kapok oraz kask.

*Dla osób ciepłolubnych, polecam zaopatrzyć się w poncho na przebranie i ciepłą czapkę oraz okulary przeciwsłoneczne(ale tylko na pierwszą lekcję, ponieważ na kolejnych można je bardzo łatwo zgubić w wodzie).


Kiedy w końcu będę pływać?

Na to pytanie niestety nikt nie odpowie Wam konkretnie, ponieważ to zależy tylko i wyłącznie od waszych postępów i częstotliwości zajęć. Im częściej uczęszczacie na zajęcia tym szybciej zaczniecie progresować. Długie przerwy pomiędzy lekcjami niestety powodują, że kolejne zajęcia trzeba często zaczynać od powtórzenia najważniejszych informacji, które mieliście na poprzednim szkoleniu.

Ogólnie przyjętym jest, że aby stanąć na desce i popłynąć, potrzebne jest conajmniej od 10 do 12 h lekcyjnych, jednak jest to tylko liczba względna ze względu, że jest to bardzo indywidualna sprawa.


*Jeżeli chcielibyście również zobaczyć jak odbywa się taka pierwsza lekcja Kite, zapraszam serdecznie na YT, gdzie na kanale "Do roboty", nagraliśmy wspólnie taki odcinek, gdzie możecie się delikatnie wdrożyć. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę " do roboty kitesurfing".


Mam nadzieję, że chociaż troszkę udało mi się nakreślić, jak taka lekcja wygląda i da Wam to dużo lepszy pogląd, gdy będziecie wybierać się na swoje pierwsze zajęcia.

Na koniec pragnę zaprosić Was na szkolenia kitesurfingu na każdym poziomie zaawansowania do siebie i mojego męża (KITE PARA) do Rewy, gdzie przez cały letni sezon będziemy do Waszej dyspozycji na naszym pięknym cypelku, gdzie wspólnie szkolimy od 2015 roku.

W celu skontaktowania się lub umówienia, piszcie śmiało na podanego maila w zakładce "kontakt" lub bezpośrednio na numer telefonu: 518754711.


Życzę Wam udanych wakacji i do zobaczenia !

145 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2 Post
bottom of page